How to Organise Your Studies for Success

Stay Focused on Your Studies

There is a phrase called ‘Decision Fatigue’ which may be weighing you down. I first heard about this procrastination phenomenon in a talk by Kerwin Rae. It is based on the principle that we spend so much time thinking about what to do, instead of doing what we wanted in the first place, that we waste time. How can we stop being unsure what to study and just start studying? It is never too late to organise your time! One approach is to divide your module across calendar weeks available and then split those into days.

Find Time in Your Calendar

Much of my time listening to audios or exposing myself to external wider reading and lectures is spent whilst doing a mundane activity I can’t avoid such as brushing teeth or cooking pasta. These little ten minute bursts can add up to another 20 hours of study, and enhance my exposure to the topic, leading to better understanding. A commute can be an excellent opportunity – putting down Facebook on the train and using that hour to read the core text book is invaluable.

Have a Study Method

Routine has been a saviour of study for me. Creating good healthy study habits has made it so much easier to ‘get down to work’ and be in the mental zone with limited procrastination. I study for four hours a day approximately, but try not to set yourself goals by time, or you could find yourself watching paint dry and counting it as four hours study. It is much better to study a certain topic or certain activity before taking a break.

Keep Focused and Track Progress

Drinking two litres of water a day and having a sleep schedule has drastically improved my focus and ability to concentrate, but more so having a set plan already in place, I no longer open my books and waste precious time wondering what to do or where to focus. I can look at my chart and see exactly what I need to do and get started straight away.

After all the hard work, it’s very rewarding to cross off the topics on your calendar to show how far you have come. This can help keep you on track and stay motivated and give you the best chance of success.

After all the hard work, it's very rewarding to cross off the topics on your calendar to show how far you have come.

A few of my friends are also studying, not at the same university or even the same course, but having other friends who I can ‘study buddy’ with or check in, keeps us all determined and on track. Scheduling in catch-up time can give much needed respite without panic. This keeps your goals realistic and manageable.

OpiekunWEB – grant otrzymany od Fundacji Digital University

Po zakończeniu testowania wersji demonstracyjnej programu OpiekunWEB za środki z grantu otrzymanego od Fundacji Digital University www.fundacja.digitaluniversity.pl – https://www.facebook.com/benetbezpieczniwsieci/ jako nagrodę w Ogólnopolskim Turnieju Be.Net zakupiliśmy program OpiekunWEB.

oGRAJmatmę – Laboratoria przyszłości z Minecraft

Nasza szkoła otrzymała dyplomy za udział w II edycji projektu „oGRAJmatmę – Laboratoria przyszłości z Minecraft”! To była niesamowita przygoda, w której nauka spotkała się z zabawą i kreatywnością Chcemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym

Wycieczka do Trójmiasta – klasa 7 [galeria]

W dniach 14-16 maja odbyła się wycieczka do Trójmiasta. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy 7. Pierwszym etapem wycieczki była Gdańsk. We wczesnych godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy zwiedzanie od wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Następnie udaliśmy się do Sopotu na spacer jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Pomorzu, czyli sopockim molo. Kolejnego dnia poszliśmy do historycznej części miasta Gdańsk. Podczas zwiedzania towarzyszyła nam przewodniczka, która oprowadziła nas po starym mieście przybliżając historię tego niezwykłego miejsca z ponad 1000-letnią tradycją. Spacerowaliśmy ulicą Mariacką oraz Długą zachwycając się architekturą m.in. Bazyliki Mariackiej. Następnie wybraliśmy się na długi spacer wzdłuż plaży, żeby podziwiać orłowski klif. W Gdyni podziwialiśmy liczne morskie atrakcje takie jak: nabrzeże portowe, plażę wraz z przyległym do niej basenem jachtowym oraz cumujące w porcie żaglowiec „Dar Pomorza” oraz okręt ORP „Błyskawica”. Kolejny przystanek, Muzeum II Wojny Światowej, ze swymi interaktywnymi przystankami oraz rzeczywistych rozmiarów aranżacjami miejsc, zrobił na nas ogromne wrażenie. To były trzy dni bardzo intensywnego zwiedzania. Uczniowie choć zmęczeni, to jednak w doskonałych nastrojach wrócili do domów, do których zabrali ze sobą masę dobrych wspomnień oraz mnóstwo wartościowych informacji.