4th Workshop “Advanced Materials”

Capacity Building Workshop on Distance Learning

Running a capacity building workshop on Distance Learning for Estuar university, jointly organised by the University of London Centre for Distance Education (CDE) and Finland’s National Universities Commission (NUC). Mission: Distance Learning to achieve the massive increase in student numbers necessary over the next few years.

Day One

Registration: an unexpected queue of 11 would-be participants hoping to join the workshop at the last minute, creating a dilemma for the local organisers: admit them and risk offending institutions that have already been turned away because demand outstripped the 60 places available, or reject them and risk offending people who have just driven or flown hundreds of miles across the country in the hope of joining in? Solution: admit them, but delay their participation to make sure that word gets round about the need to register in advance next time!

Day Two

Today’s highlight is an amazingly animated university/industry session where each side is saying what they think about the other, ending with mixed industry/university group discussions at each table, finding ways to work together in future. Lots of noise and exchanging of business cards. Lunch with the Pro-Chancellor of Estudiar University where the workshop is being run reveals fascinating insights into national education and politics.

Day Three

Further discussions of change management strategies and methods leads into the final session where everyone is designing course proposal posters, followed by live public surgeries on each poster to identify strengths weaknesses. As we go round the tables, the learning outcomes and course designs just keep getting better and better. Participants are clearly learning from the feedback they are hearing.

As we go round the tables, the learning outcomes and course designs just keep getting better and better. Participants are clearly learning from the feedback they are hearing.

The excitement is intense and finally explodes into triumphant dancing, hollering and air punching as the winners are announced. Ending the workshop with Innumerable photos with participants and wonderful feedback such as “I’m leaving this workshop a changed man” and “When can we have more workshops like this? No more requests for lectures.

Szkoła Ucząca z Minecraft Education

Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat w ramach projektu „Szkoła Ucząca z Minecraft Education” i spełniła wymagane kryteria otrzymując tytuł „Szkoła Ucząca z Minecraft Education”. Pragniemy podziękować nauczycielom za ich gotowość i ogromne zaangażowanie we wdrażaniu aktywności z uczniami na polu Minecraft Education.   Przyznany nam tytuł potwierdza i podkreśla fakt poszukiwania i odkrywania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się, kreatywnego wykorzystania technologii oraz zaangażowania w rozwój umiejętności cyfrowych uczniów z wykorzystaniem Minecraft Education w naszej szkole. Czym jest Szkoła Ucząca z Minecraft Education? Minecraft

Tydzień otwarty – ESP – 2023

Serdecznie zapraszamy na TYDZIEŃ OTWARTY W  NIEPUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ „ EUROPEJSKIEJ SZKOLE PRZYSZŁOŚCI” Ul. Białołęcka 186D 05–09 lutego  2024r. w godzinach 8.30-13.00 Harmonogram tygodnia otwartego w „ Europejskiej Szkole Przyszłości” W trakcie tygodnia otwartego przyszły uczeń może: Uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli; Zapoznać się z metodami pracy, nowoczesnym wyposażeniem szkoły; Uczestniczyć w lekcjach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, technik uczenia, aktywnych metod pracy; Poznać bliżej przyszłych nauczycieli oraz kolegów i koleżanki ze starszych klas; Porozmawiać z dyrektorem szkoły na temat zasad funkcjonowania naszej placówki oraz programów pracy,  najważniejszych założeń metodycznych i wychowawczych; Oswoić się z naszą szkołą i poczuć przyjazny klimat stworzony przez naszą społeczność;  Przyjrzeć się autentycznej pracy naszej szkoły;  Zasady uczestnictwa: aby wziąć udział w tygodniu otwartym, należy zgłosić  mailem sekretariat@esp.edu.pl proponowany dzień i godzinę (na tej podstawie potwierdzimy telefonicznie szczegóły udziału Państwa w tygodniu otwartym). lekcje prowadzone są przez nauczycieli Szkoły Przyszłości ze względu na dużą liczbę zgłoszeń dzieci mogą wziąć udział max w 2 lekcjach wraz z uczniami naszej szkoły, w jednej klasie na jednej lekcji nie może przebywać więcej niż 2 nowych dzieci w związku z tym konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu przybycia.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej – gra terenowa

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali grę terenową. Uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z wielu dziedzin oraz wykazać się sprawnością fizyczną. W kategorii klas 1-3 zwyciężyła klasa 1, w klasach 4-8 najlepszy czas w kombinacji z poprawnymi odpowiedziami uzyskała klasa 7. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy!