How to Choose a Business Program at University

Environment

Choosing one with an international perspective offers excellent practice for the global economic environment in which today’s businesses operate. In fact, according to the results of French human resource company Emerging’s Global Employability University Survey, international exposure is the second-highest consideration for employers, second only to experience with an institution’s graduates. 

Faculty

Prospective business school students can avoid this outcome — and gain a truly holistic perspective of the business world – by looking for business schools with faculty offering a mix of academic and professional staff, such as entrepreneurs, consultants, and business leaders (whether current or former).

Prospective business school students can avoid this outcome — and gain a truly holistic perspective of the business world – by looking for business schools with faculty offering a mix of academic and professional staff, such as entrepreneurs, consultants, and business leaders (whether current or former).

Reputation

What good is an excellent faculty if you have limited access to them due to large class sizes? Seeking out a business school with small classes increases opportunities for interactions between students and faculty. These interactions not only come in handy during the business school years, but can continue to yield benefits throughout your career, in terms of networking opportunities. Your former business school teacher might be your mentor or even your business partner – but only if you’ve actually had the chance to build a relationship.

Opportunities

Today’s employers are looking for candidates with more than mere theoretical knowledge. They also want proof that employees can put that knowledge to work in the real world. Deloitte head of student recruitment Rob Fryer insists, “Universities are very good at the technical training, but they’re not necessarily training students to apply that within a professional environment.”

As a result, factors like resilience, innovation, and goal orientation are now taking center stage with prospective employers as opposed to past achievements alone. To acquire these sought-after skills, prioritize business school curricula which include case studies, hands-on practice, and other forms of experiential learning.

All business schools are not created equal. Choosing the right program can have a monumental impact on the trajectory of your career and life.

All business schools are not created equal. Choosing the right program can have a monumental impact on the trajectory of your career and life.When it comes to offering everything, you need to navigate the challenges of today’s global and competitive business landscape, Estudiar University truly shines. 

Szkoła Ucząca z Minecraft Education

Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat w ramach projektu „Szkoła Ucząca z Minecraft Education” i spełniła wymagane kryteria otrzymując tytuł „Szkoła Ucząca z Minecraft Education”. Pragniemy podziękować nauczycielom za ich gotowość i ogromne zaangażowanie we wdrażaniu aktywności z uczniami na polu Minecraft Education.   Przyznany nam tytuł potwierdza i podkreśla fakt poszukiwania i odkrywania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się, kreatywnego wykorzystania technologii oraz zaangażowania w rozwój umiejętności cyfrowych uczniów z wykorzystaniem Minecraft Education w naszej szkole. Czym jest Szkoła Ucząca z Minecraft Education? Minecraft

Tydzień otwarty – ESP – 2023

Serdecznie zapraszamy na TYDZIEŃ OTWARTY W  NIEPUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ „ EUROPEJSKIEJ SZKOLE PRZYSZŁOŚCI” Ul. Białołęcka 186D 05–09 lutego  2024r. w godzinach 8.30-13.00 Harmonogram tygodnia otwartego w „ Europejskiej Szkole Przyszłości” W trakcie tygodnia otwartego przyszły uczeń może: Uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli; Zapoznać się z metodami pracy, nowoczesnym wyposażeniem szkoły; Uczestniczyć w lekcjach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, technik uczenia, aktywnych metod pracy; Poznać bliżej przyszłych nauczycieli oraz kolegów i koleżanki ze starszych klas; Porozmawiać z dyrektorem szkoły na temat zasad funkcjonowania naszej placówki oraz programów pracy,  najważniejszych założeń metodycznych i wychowawczych; Oswoić się z naszą szkołą i poczuć przyjazny klimat stworzony przez naszą społeczność;  Przyjrzeć się autentycznej pracy naszej szkoły;  Zasady uczestnictwa: aby wziąć udział w tygodniu otwartym, należy zgłosić  mailem sekretariat@esp.edu.pl proponowany dzień i godzinę (na tej podstawie potwierdzimy telefonicznie szczegóły udziału Państwa w tygodniu otwartym). lekcje prowadzone są przez nauczycieli Szkoły Przyszłości ze względu na dużą liczbę zgłoszeń dzieci mogą wziąć udział max w 2 lekcjach wraz z uczniami naszej szkoły, w jednej klasie na jednej lekcji nie może przebywać więcej niż 2 nowych dzieci w związku z tym konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu przybycia.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej – gra terenowa

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali grę terenową. Uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z wielu dziedzin oraz wykazać się sprawnością fizyczną. W kategorii klas 1-3 zwyciężyła klasa 1, w klasach 4-8 najlepszy czas w kombinacji z poprawnymi odpowiedziami uzyskała klasa 7. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy!