How to Choose a Business Program at University

Environment

Choosing one with an international perspective offers excellent practice for the global economic environment in which today’s businesses operate. In fact, according to the results of French human resource company Emerging’s Global Employability University Survey, international exposure is the second-highest consideration for employers, second only to experience with an institution’s graduates.

Faculty

Prospective business school students can avoid this outcome — and gain a truly holistic perspective of the business world – by looking for business schools with faculty offering a mix of academic and professional staff, such as entrepreneurs, consultants, and business leaders (whether current or former).

Reputation

What good is an excellent faculty if you have limited access to them due to large class sizes? Seeking out a business school with small classes increases opportunities for interactions between students and faculty. These interactions not only come in handy during the business school years, but can continue to yield benefits throughout your career, in terms of networking opportunities. Your former business school teacher might be your mentor or even your business partner – but only if you’ve actually had the chance to build a relationship.

Opportunities

Today’s employers are looking for candidates with more than mere theoretical knowledge. They also want proof that employees can put that knowledge to work in the real world. Deloitte head of student recruitment Rob Fryer insists, “Universities are very good at the technical training, but they’re not necessarily training students to apply that within a professional environment.”

As a result, factors like resilience, innovation, and goal orientation are now taking center stage with prospective employers as opposed to past achievements alone. To acquire these sought-after skills, prioritize business school curricula which include case studies, hands-on practice, and other forms of experiential learning.

All business schools are not created equal. Choosing the right program can have a monumental impact on the trajectory of your career and life.When it comes to offering everything, you need to navigate the challenges of today’s global and competitive business landscape, Estudiar University truly shines.