Academics Meet Opportunity at the Estuidar University

What Des the Programme Involve?

The online course begins in early July and consists of structured, in-depth, problem-based academic tasks. These tasks take around two weeks to complete, but participants are given eight weeks in which to do so. The timetable for the online work is deliberately flexible, so that participants are able to fit this work around a job or a holiday. All necessary materials are provided online and students will have access to academic support and ongoing feedback.

Who is Eligible for Opportunity Estudiar Program

The University of Estudiar is looking for students with the highest academic potential, whatever their background. To be eligible for Opportunity Estudiar, students will be on track to meet the academic requirements of their chosen Estudiar course and will come from either an area with low progression to higher education or an area of socio-economic disadvantage, or both. 

What colleges and courses take part in Opportunity Estudiar?

The programme is available at all of Estudiar’s undergraduate colleges. The University of Estudiar is looking for students with the highest academic potential, whatever their background. To be eligible for Opportunity Estudiar, students will be on track to meet the academic requirements of their chosen Estudiar course and will come from either an area with low progression to higher education or an area of socio-economic disadvantage, or both. 

How Can I Participate?

All you have to do is apply to Estudiar through  in the normal way. If you are eligible, you will automatically be considered for a place on Opportunity Estudiar. You will know if you are successful in receiving an offer from Estudiar and a place on Opportunity Estudiar in January, and at the same time as all our offers for undergraduate study are made every year.

If you are successful in gaining an offer under Opportunity Estudiar, then we would like to congratulate you wholeheartedly! We look forward to welcoming you onto the programme.

We look forward to welcoming you onto the programme. If you are a current Opportunity Oxford offer-holder with questions about the programme, please get in touch.

Szkoła Ucząca z Minecraft Education

Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat w ramach projektu „Szkoła Ucząca z Minecraft Education” i spełniła wymagane kryteria otrzymując tytuł „Szkoła Ucząca z Minecraft Education”. Pragniemy podziękować nauczycielom za ich gotowość i ogromne zaangażowanie we wdrażaniu aktywności z uczniami na polu Minecraft Education.   Przyznany nam tytuł potwierdza i podkreśla fakt poszukiwania i odkrywania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się, kreatywnego wykorzystania technologii oraz zaangażowania w rozwój umiejętności cyfrowych uczniów z wykorzystaniem Minecraft Education w naszej szkole. Czym jest Szkoła Ucząca z Minecraft Education? Minecraft

Tydzień otwarty – ESP – 2023

Serdecznie zapraszamy na TYDZIEŃ OTWARTY W  NIEPUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ „ EUROPEJSKIEJ SZKOLE PRZYSZŁOŚCI” Ul. Białołęcka 186D 05–09 lutego  2024r. w godzinach 8.30-13.00 Harmonogram tygodnia otwartego w „ Europejskiej Szkole Przyszłości” W trakcie tygodnia otwartego przyszły uczeń może: Uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli; Zapoznać się z metodami pracy, nowoczesnym wyposażeniem szkoły; Uczestniczyć w lekcjach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, technik uczenia, aktywnych metod pracy; Poznać bliżej przyszłych nauczycieli oraz kolegów i koleżanki ze starszych klas; Porozmawiać z dyrektorem szkoły na temat zasad funkcjonowania naszej placówki oraz programów pracy,  najważniejszych założeń metodycznych i wychowawczych; Oswoić się z naszą szkołą i poczuć przyjazny klimat stworzony przez naszą społeczność;  Przyjrzeć się autentycznej pracy naszej szkoły;  Zasady uczestnictwa: aby wziąć udział w tygodniu otwartym, należy zgłosić  mailem sekretariat@esp.edu.pl proponowany dzień i godzinę (na tej podstawie potwierdzimy telefonicznie szczegóły udziału Państwa w tygodniu otwartym). lekcje prowadzone są przez nauczycieli Szkoły Przyszłości ze względu na dużą liczbę zgłoszeń dzieci mogą wziąć udział max w 2 lekcjach wraz z uczniami naszej szkoły, w jednej klasie na jednej lekcji nie może przebywać więcej niż 2 nowych dzieci w związku z tym konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu przybycia.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej – gra terenowa

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali grę terenową. Uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z wielu dziedzin oraz wykazać się sprawnością fizyczną. W kategorii klas 1-3 zwyciężyła klasa 1, w klasach 4-8 najlepszy czas w kombinacji z poprawnymi odpowiedziami uzyskała klasa 7. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy!