Academics Meet Opportunity at the Estuidar University

What Des the Programme Involve?

The online course begins in early July and consists of structured, in-depth, problem-based academic tasks. These tasks take around two weeks to complete, but participants are given eight weeks in which to do so. The timetable for the online work is deliberately flexible, so that participants are able to fit this work around a job or a holiday. All necessary materials are provided online and students will have access to academic support and ongoing feedback.

Who is Eligible for Opportunity Estudiar Program

What colleges and courses take part in Opportunity Estudiar?

The programme is available at all of Estudiar’s undergraduate colleges. The University of Estudiar is looking for students with the highest academic potential, whatever their background. To be eligible for Opportunity Estudiar, students will be on track to meet the academic requirements of their chosen Estudiar course and will come from either an area with low progression to higher education or an area of socio-economic disadvantage, or both.

How Can I Participate?

All you have to do is apply to Estudiar through  in the normal way. If you are eligible, you will automatically be considered for a place on Opportunity Estudiar. You will know if you are successful in receiving an offer from Estudiar and a place on Opportunity Estudiar in January, and at the same time as all our offers for undergraduate study are made every year.

If you are successful in gaining an offer under Opportunity Estudiar, then we would like to congratulate you wholeheartedly! We look forward to welcoming you onto the programme.

We look forward to welcoming you onto the programme. If you are a current Opportunity Oxford offer-holder with questions about the programme, please get in touch.